Taroltak öttusázóink az ifjúsági Európa-bajnokságokon

2024. augusztus 22.

Miután Párizsból hazatértek versenyzőink, alighanem mindannyunkban megfogalmazódott az a gondolat, amit a Szövetség elnöke, Balogh Gábor erősített meg kimondva is – 2024 bizony a magyar öttusa éve volt! Olimpiai arany, három világbajnoki arany, világkupa döntő győzelem, világkupa sikerek, no meg persze aranyos éremeső a hazai rendezésű Európa-bajnokságon. Egy ennyire sikeres szezon után persze felmerül a kérdés, ilyen fényes jelen mellett mire számíthatunk a folytatásban? Lehetséges-e egyáltalán méltó módon hozzátenni a ma történelmi sikereihez? A választ persze csak az idő adja majd meg, de annyit bizton állíthatunk, ifjú sportolóink remek úton haladnak afelé, hogy egy nap talán még az idei esztendő eredményeit is túlszárnyalják!

2024 ugyanis a felnőtt mellett az utánpótlás öttusasport éve is egyben! Augusztus közepére lezárultak az ifjúsági kontinensviadalok, és ha egyetlen statisztikai mutatóval szeretnénk szemléltetni a végeredményt, akkor ennyit írnánk csupán: Négy korosztályban, a megszerezhető nyolc egyéni aranyból öt is Magyaroroszágra került! U15-ben Balzsay Jázmin és Kántor Benedek jóvoltából, U19-ben Zemán Zórának és Marschall Attilának köszönhetően, a juniorok között pedig Tamás Botond remek öt tusáját követően! Eredményeik külön-külön is sportágunk dicsőségei lennének, de így, egy csokorban, kiegészülve megannyi egyéni és csapat éremszerzésekkel, a hazai utánpótlássport valóságos ékköveiként ragyoghatnak!

Ha pedig a jövőbe tekintünk, az sem utolsó szempont, hogy utánpótlás versenyzőink immár több, mint másfél éve a felnőttek számára most érkező akadálysportot is implementálták. Ennélfogva a junior korosztály versenyszámai megegyeznek már a 2028-ban, Los Angelesben tervezettekkel, és az alsóbb korcsoportok is efelé épülnek. U19-ben valamelyest könnyített akadályokkal, de ugyanúgy öt számban; U17-ben rövidebb futótávval és szintén alakított akadályokkal, de továbbra is öt tusában; U15-ben pedig vívás nélkül, és apróbb távrövidítésekkel versenyezhetnek sportolóink. Az eredmények pedig magukért beszélnek.

Az Olimpiai Játékokat körülölelve, júliusban és augusztusban került megrendezésre mind a négy korosztály Európa-bajnoksága: először, július legelején az U17-eseké Ankarában, aztán, a hónap utolsó hetében Sant Boi de Llobregatban, majd rögtön az ötkarikás záróünnepség után, a juniorok és az U15-ösök is megmérettettek Szófiában.

Törökország két egyéni érmet és egy negyedik helyet hozott U15-ös sportolóinknak. Tajta Sára második és Turbucz Ivola harmadik pozíciója mellett Szécsi Nemere végzett még pontszerző helyen, Herbák Hannával kiegészülve pedig Európa-bajnok lett a lányok csapata. Bágyi Emese és Darányi Zora a női váltóval szerzett ezüstérmet, a hétre a koronát pedig Turbucz Ivola és Szécsi Nemere vegyes váltója tette fel, magabiztos győzelmével.

Spanyolországban aztán U19-eseink olyan eredménysort produkáltak, ami máskor még a magyar ifjoncok számára is felér egy egész éves éremterméssel. Mind Zemán Zóra, mind Marschall Attila Európa-bajnoki címet szerzett, de dobogóra állhatott a második helyezett Mészáros Emma és a harmadik Gyurka Hugó is. A lányok a hatodik helyezett Haraszin Lindával, a fiúk pedig a kilencedik Fábián Máté segítségével a csapat aranyakat is bezsebelték, két egyéni győztesünk pedig egy vegyes váltó ezüstéremmel zárta az izgalmakkal teli hetet.

Bár valószínűtlen volt, augusztus harmadik hetében még erre is sikerült rápakolniuk U15-ös és junior versenyzőinknek! Bulgáriában szimultán rendezték meg a két kontinensbajnokságot, ennélfogva egymástól elcsúsztatva zajlottak az egyéni és váltó versenyszámok. Első érmünket a Mészáros Emma – Dobronyi Dorina alkotta junior női váltó szerezte egy ezüsttel, de egyetlen nappal később négy aranyat dobtak hozzá U15-öseink! Balzsay Jázmin tekintélyt parancsolón, Kántor Benedek pedig elképesztő küzdelemben jutott a bajnoki címig, de az egész válogatott előtt le a kalappal, mert négy-négy lány és fiú versenyzőnk mind a legjobb tíz között zárt. Ez volt a korosztály legelső Európa-bajnoksága, így különös büszkeség, hogy az egyéni aranyak mellett a Balzsay Jázmin, Ézsiás Janka, Pataki Regina lány csapat, valamint a Kántor Benedek, Juhász Szilveszter, Mitró Milán fiú csapat is EB-győzelmet ünnepelhetett! A záró napon aztán Jázmin és Milán a vegyes váltó aranyát is hazahozta, ezüstérmet szerzett a Mészáros Emma, Varga Orsolya, Zemán Zóra összeállítású junior női csapat, a férfiaknál pedig Tamás Botond emelte a szintet, és korábbi U17-es világbajnoki címe, valamint U19-es VB és EB ezüstjei mellé egy junior Európa-bajnoki aranyat is vitrinbe tehet immár.

Összegezhetnénk számokban is a fenti eredményeket, de méltatlán lenne pusztán számtani adatokká sűríteni ifjoncaink fejlődését és világsuínvonalú teljesítményeit. Helyette inkább soroljuk fel név szerint, ki mivel öregbítette a magyar öttusasport, és nem mellesleg saját dicsőségét. Elszállni természetesen nem szabad, de a kiváló teljesítményeket helyükön kezelni nagyon is illő, és megérdemelt, lássuk hát: