Ez Történt A Peridot Fedett Pályás Nyílt Magyar Bajnokságon

2024. február 28.

Február 8 és 12 között került megrendezésre a Fedett Pályás Nyílt Magyar Bajnokság, mely amellett, hogy idén is felnőtt OB volt, 12 nemzet versenyzőit vonultatta fel. Érkezett sportoló Csehországból, Angliából, Németországból, Litvániából, Ausztriából, Egyiptomból, Írországból, Franciaországból, Svédországból, de még az Egyesült Államokból és Új-Zélandról is.

Kicsi kavart okozott azonban a verseny elején az a szabály, miszerint a 2×18 fős elődöntőbe való jutáshoz előnyt élvez minden lovas képesítővel rendelkező öttusázó. Így a hölgyeknél már a nyitó nap elején tudni lehetett, hogy a felnőtt válogatott tagjainak nem sok izgulni valója lesz, nem volt ugyanis 36 képesítővel nevezett női versenyzőnk. A férfiaknál már más volt a helyzet, ott 40-en is megfelelő papírokkal érkeztek, cserébe a sorsolásnál félrecsúszott kicsit a dolog, és a 28, valamint 29 fős csoportokba 18-22 arányban kerültek a lovagolni tudók. A vívást követően le is ült a versenyigazgatóság, valamint a Jury d’Appeal, és végül arra a döntésre jutottak, hogy a fair verseny érdekében inkább mind a 40 versenyző mehessen az elődöntőbe – máskülönben ugye az “A” csoport tagjai jogosulatlan előnyben, erőfeszítés nélkül jutottak volna tovább, míg a “B” csoportban hajtani kellett volna a bejutó helyekért. A négy elődöntőbe így 19 női, valamint 18 férfi versenyzőnk kvalifikált, onnan viszont már keményebb feladatok következtek.

A hölgyek első elődöntőjében aztán Bauer Blanka és Réti Kamilla szárnyalt igazán, ők különösebb nehézségek nélkül a továbbjutást jelentő legjobb kilenc között teljesítettek, de Alekszejev Tamara sem adta meg magát könnyen, és kilencedikként döntőt fogott. A második elődöntőben ezt a lécet további négy magyar ugrotta meg Gulyás Michelle, Erdős Rita, Guzi Blanka, Simon Sarolta sorrendben. A férfiaknál is hasonlóan indult a nap, Kardos Bence és Marosi Ádám kérdés nélkül jutott tovább, a kilencedik pozíció viszont ezúttal kicsúszott Gáll András markából, nem ért már fel francia és német ellenfeleire. Délután aztán hihetetlen tempót diktáltak az urak, és még a 11. helyen kieső Tamás József eredménye is olyan erős volt, hogy az „A” csoportot nyerni tudta volna vele. Így az elődöntőt abszolút domináló Koleszár Mihály jutott legjobb eredménnyel döntőbe, de mellette Szép Balázs és Bőhm Csaba is űridővel lőtte magát a 18 közé. Kivételesen pedig a kiesők voltak igazán érdekesek.

A hivatalos döntés születését persze várjuk meg, de röviden göngyölítsük fel a férfiak olimpiai helyért való küzdelmét. Novemberben ugyanis az a válogatási rendszer született meg, hogy egy tízes listából kiemelésre kerül öt sportoló, a többiek pedig két körben megmérkőznek azért a hatodik helyért, aki még az idei négy világkupa során megmérkőzhet a két olimpiai indulási jogért. Pusztán a tényeknél maradva, az első versenyen, Kairóban Tamás József és Gáll András utasította maga mögé Kardos Bencét és Marosi Ádámot, s jutottak ezzel tovább a második körbe. Most, a fedettpályáson csatlakozott a pároshoz Regős Gergely, viszont az erős mezőnyben mindhárman búcsúztak az elődöntőben – miközben egyébként Kardos és Marosi döntőbe jutott. Mindenesetre, a három fiú elődöntős pontszáma az alábbiak szerint alakult: Tamás 1205, Gáll 1184, Regős 1183. Minden mással várjuk meg a szövetségi kapitány és a szakmai bizottság végleges döntését.

A döntőre kanyarodva, Simon Sarolta és Réti Kamilla várhatta legjobb helyzetből a végjátékot, övék volt ugyanis a két legjobb körvívás. Lovaglásban kilencen is hibátlanul teljesítettek, köztük Simon, Erdős és Gulyás is, a bónusz víváson pedig Alekszejev, Gulyás, Réti és Simon jutott további pontokhoz. Michelle aztán mondhatni szokásos módon megnyerte az úszást, nem is hajtva teljesen ki magát, hogy maradjon energiája a laser-runra is. Ott aztán olyan tempóra kapcsolt, amit senki sem tudott lekövetni, és az első pillanattól fogva kezében tartotta a versenyt. Saci foggal-körömmel ragaszkodott előkelő pozíciójához, de hátulról őrült sebességgel érkezett Rita, Blanka és Kamilla is. Gulyás Michelle végül kényelmes fölényben nyerte meg zsinórban másodszor is a Fedettpályást, és lett ismét országos bajnok, mögötte Emma Whitaker és Kerenza Bryson futott célba. Az OB dobogóra az ötödik Erdős Rita és a hatodik Guzi Blanka fért még fel. A hölgyek esetében, az urakéhoz hasonlóan szintén akadt még kiadó hely a világkupákra, egész pontosan kettő – ezekért küzdött meg Erdős Rita, Simon Sarolta, Réti Kamilla és Alekszejev Tamara. Rita mindkét versenyen a csapat legjobbjának bizonyult, így az ő helyét jó eséllyel tippelhetjük, Saci és Kamilla viszont oda-vissza győzte le egymást, így a végső döntést még itt is meg kell várni.

A férfiak döntőjét homályba burkolta kissé a magyarok gyengébb vívása – főleg miután a legjobban álló Koleszár Mihály az egész mezőny legrosszabbját lovagolta. Igaz, mindössze két veréssel. A bónuszon aztán egyedül Marosi Ádám szúrt tust, mondjuk ő hármat is, úszáson pedig Bőhm Csaba és Szép Balázs brillírozott. Ennek ellenére három szám után nem volt magyar a legjobb tízben. Aztán Bőhm egy elképesztő, 9:52-t kombizva kilencediknek lépett elő, és kevés híján az országos bajnokságot is megnyerte a 15. helyről, de Koleszár nem hagyta magát, és a negyedik legjobb laser-run időt hozva négy másodpercet megőrzött előnyéből – így a tavaly még junior korú fiú életében először felnőtt országos bajnoki címet nyert! A nemzetközi versenyen az angol Charles Brown győzött az egyiptomi Hamad és a német Dogue előtt, a magyar bajnoki dobogó alsó fokára pedig Szép Balázs állhatott fel.

Ez történt hát az idei Fedett Pályás Nyílt Magyar Bajnokságon. Hamarosan kezdődik a világkupa-szezon, arról is jelentkezünk majd összegzésekkel, szurkoljatok velünk! Hajrá, magyar öttusa!